Na území obce, zejména v zástavbových lokalitách, jsou některé neudržované a zaplevelené pozemky. Upozorňujeme všechny vlastníky pozemků na povinnost sekání trávy a plevele!
Tuto povinnost stanovuje zejména:
Zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů.
Dle tohoto zákona musí hospodařit na zemědělském půdním fondu vlastníci nebo nájemci pozemků tak, aby neznečišťovali půdu a tím potravní řetězec a zdroje pitné vody škodlivými látkami ohrožujícími zdraví nebo život lidí a existenci živých organismů, nepoškozovali okolní pozemky a příznivé fyzikální, biologické a chemické vlastnosti půdy a chránili obdělávané pozemky podle schválených projektů pozemkových úprav.
Zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, který v ustanovení § 3 odst. 1 písm. a) zakotvuje povinnost zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevelů tak, aby nevznikla škoda jiným osobám nebo nedošlo k poškození životního prostředí anebo k ohrožení zdraví lidí nebo zvířat
Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, § 58 odst. 2. Podle něj může obec uložit pokutu až do výše 100.000 Kč právnické osobě a fyzické osobě, která je podnikatelem, která neudržuje čistotu a pořádek na pozemku, který užívá nebo vlastní, tak, že naruší vzhled obce.
Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, § 47b, odst.1. Přestupku se dopustí ten, kdo neudržuje čistotu a pořádek na svém nebo jím užívaném pozemku tak, že naruší vzhled obce.
Za přestupek podle odstavce 1 může obec uložit pokutu až do výše 10 000 Kč.
Vlastníky nejvíce zaplevelených pozemků jsme obeslali doporučeným dopisem se žádostí o posekání a s upozorněním na možné důsledky porušení výše uvedených zákonů. Někteří reagovali a pozemky posekali (pozdě, ale přece - děkujeme!), někteří dosud ne.
Tímto opakovaně žádáme všechny vlastníky zaplevelených pozemků o urychlené odstranění porostu plevelů a upozorňujeme, že jsme připraveni vymáhat dodržování uvedených zákonů právní cestou, včetně uložení pokuty! Jiří Horák, starosta